Zecer – poznaj historię tego zanikającego zawodu!

Zecer – poznaj historię tego zanikającego zawodu!

Im właściwie jest zecer? O tym dowiesz się z niniejszego artykułu, jednak już we wstępie zdradzimy, że kiedyś zakład zecerski można było znaleźć w każdym dużym polskim mieście – gdzie dziś pracują zecerzy? Dlaczego zecerstwo określa się jako jeden z wymarłych zawodów? Postanowiliśmy opowiedzieć Wam o tych fachowcach, zanim świat zupełnie już zapomni o zecerstwie.

Zecer – czym zajmuje się ten rzemieślnik?

Czym właściwie zajmuje się zecer? Nazwa tego zawodu pochodzi od niemieckiego słowa setzen – słowo to po przełożeniu na polski oznacza składać, stawiać, posadzić, usadowić. I tym dokładnie zajmuje się zecer – składaniem tekstu. Niegdyś, jeszcze przed nastaniem ery druku cyfrowego, artykuły składano z pojedynczych liter zwanych czcionkami. Później przy składaniu stosowano również frazy – czyli słowa występujące pojedynczo lub w układach. Kształty liter bądź całe wyrazy były wyżłobione na drewnianych lub metalowych klockach. Z czasem zaczęto również stosować tak zwane szpalty – gumowe paski z wyżłobionymi znakami i literami. Ciekawostką jest fakt, że szpalty do dziś są stosowane w przemyśle drukarskim, jednak obecnie mają one zupełnie inne przeznaczenie – układa się je pod ostrze plotera lub innej maszyny tnącej.

Dlaczego składa się tekst?

Celem składania tekstu jest to, aby był on czytelny dla odbiorcy. Wyobraź sobie gazetę, w której artykuł ma postać bloku tekstu rozciągniętego na całą stronę – z pewnością nie byłby on przyjemny w odbiorze. Zarówno gazetę jak i książkę czy jakiekolwiek inne materiały pisane czyta się o wiele przyjemniej, jeżeli tekst jest podzielony na akapity i odpowiednio sformatowany. To właśnie w dużej mierze dzięki zecerom czytanie gazet i książek stało się tak popularne. Warto podkreślić, że układanie całych artykułów z klocków z literami było czynnością czasochłonną i wymagającą dużego skupienia. Nie bez powodu jeszcze na początku XX wieku, na drzwiach wielu zakładów zecerskich mogliśmy znaleźć zawieszki na klamkę z dopiskiem: „Proszę nie wchodzić. Zecer pracuje!”.

Schyłek zecerstwa w XXI wieku

Dlaczego zecerstwo zaczęło zanikać? Ponieważ techniki manualnego układania tekstu zostały wyparte przez tak zwane cyfrowe przygotowanie materiałów do druku (tzw. DTP). Dzięki DTP artykuły możemy formatować szybciej, sprawniej i po prostu wygodniej – z perspektywy komputera. Dziś za przygotowanie materiałów do druku odpowiada zazwyczaj grafik. Niestety – ze względu na rozwój technologii drukarskich zawód zecerski zanika i w przyszłości zaniknie bezpowrotnie. Jeżeli jednak znacie jakiegokolwiek byłego zecera, to koniecznie dajcie mu znać, że szanujecie jego zawód. Wyrazem tego szacunku może być dobre słowo i drobny upominek. Jaki? Opakowanie na sztućce z serwetką podpisaną „komplet zecera” – oczywiście estetyczną czcionką i to najlepiej naniesioną ręcznie z pewnością uraduje tego rzemieślnika.


Share Tweet Send
0 Komentarze
Loading...
You've successfully subscribed to
Great! Next, complete checkout for full access to
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.