Zdalnie udzielany dostęp do budynków – jak to działa i gdzie warto go zastosować? Sprawdźmy!

Zdalnie udzielany dostęp do budynków – jak to działa i gdzie warto go zastosować? Sprawdźmy!

Możliwość zdalnego otwierania zamków w drzwiach i udzielania dostępu do danego obiektu na podstawie kodu wyświetlonego na ekranie smartfona to nie wizja przyszłości – to rzeczywistość. Możliwości systemów KD są coraz bardziej doceniane przez kolejnych przedsiębiorców – jak właściwie działa taki system i w jakich branżach znajdzie zastosowanie? Kto administruje oprogramowaniem systemu kontroli dostępu? Na jakiej zasadzie otwierają się zamki będące częścią takiego systemu? Odpowiadamy!

Spis treści:

  1. Czym jest system KD?
  2. Kto sprawuje kontrolę nad działaniem systemu KD?
  3. Zdalny dostęp do budynków – w jakich branżach znajdzie zastosowanie?

Czym jest system KD?

Nazwa system KD wywodzi się od określenia system kontroli dostępu, które jest spolszczoną wersją angielskiego access control system. Jest to kontrolowany przez oprogramowanie układ urządzeń elektronicznych – na przykład skanerów i rejestratorów oraz mechanicznych – na przykład zamków automatycznych. Obiekt objęty takim systemem zostaje podzielony na sektory (lub inaczej strefy). Przed wejściem na teren każdej strefy znajdują się punkty kontroli wejść i wyjść, składające się ze skanera oraz urządzenia umożliwiającego wstęp (na przykład zamek automatyczny w drzwiach czy bramce obrotowej). Aby wstęp na teren danego sektora był możliwy, osoba musi być upoważniona. Oznacza to, że kod lub karta, którą taka osoba się posługuje musi mieć udzielony wstęp w systemie oprogramowania, które kontroluje cały system.

Kto sprawuje kontrolę nad działaniem systemu KD?

A kto ma kontrolę nad takim oprogramowaniem? Nad oprogramowaniem kontrolującym działanie systemu KD kontrole ma administrator – czyli na przykład właściciel danego obiektu, pracodawca, lub kierownik. Osoba ta nie tylko może upoważniać osoby do wstępu na teren stref, lecz również ma stałą kontrolę nad aktualną liczbą osób, które przebywają w danej strefie – na przykład w danym dziale firmy.

Zdalny dostęp do budynków – w jakich branżach znajdzie zastosowanie?

Możliwości, jakie stwarza automatyczny dostęp do budynków, są naprawdę szerokie – nie powinno więc nikogo dziwić, że rozwiązania wchodzące w zakres systemów KD są chętnie implementowane przez przedsiębiorców w różnych branżach. Możliwość zdalnego udzielania dostępu do budynków sprawdza się nie tylko w dużych zakładach przemysłowych, lecz również w biurowcach czy budynkach hotelowych i mieszkaniach na wynajem. W ostatnim czasie obserwujemy rosnącą popularność tego rozwiązania w branży turystycznej. Dzięki wdrożeniu rozwiązań pozwalających na zdalny dostęp do budynków właściciel danego obiektu nie musi bezpośrednio spotykać się z najemcą. Wystarczy jedynie przesłanie kodu, który po zeskanowaniu otworzy drzwi.


Share Tweet Send
0 Komentarze
Loading...
You've successfully subscribed to
Great! Next, complete checkout for full access to
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.