Znudziła Ci się już Twoja obudowa? A może zakupiłeś ostatnio nową grafikę z dodatkowym chłodzeniem i kolejny wentylator nie mieści się, a temperatura – znacząco podnosi? Nie musisz kupować drogiej obudowy, za to możesz samodzielnie stworzyć taką, która spełni Twoje wszystkie wymagania. W USA samodzielne tworzenie obudów obecnie stanowi popularną pasję wielu pecetowych freaków. Sprawdź, jakie są ich pomysły!
Obudowa z klocków Lego? Tak!
YouTube pełen jest inspiracji do stworzenia samodzielnej obudowy komputerowej. Jedną z popularniejszych jest obudowa z klocków Lego; filmik o niej podbija sieć. Trudno wybrać największą zaletę tego eksperymentu; obudowa z Lego jest wytrzymała, a zarazem samo budowanie jej daje ogrom frajdy. Nie musisz korzystać z oryginalnego LEGO, którego cena może przekroczyć koszt tradycyjnej obudowy, możesz skorzystać z jakichkolwiek klocków. Obudowa z Lego jest także stabilna oraz, wbrew pozorów, szczelna. Pamiętaj tylko, by przy montażu nie uszkodzić żadnego z podzespołów, inaczej serwis komputerów odwiedzisz szybciej, niż myślisz.
Obudowa modern, czyli szklana
Styl współczesny kocha się w szkle oraz drewnie. Połączenie tych elementów dziś uznawane jest za szczyt nowoczesności – przejrzystego minimalizmu i wysokiego poczucia estetyki. Nic więc dziwnego, że tak cenione stają się obudowy szklane z umieszczone w drewnianym stelażu; tu potrzebne Ci jednak szkło na wymiar bądź maszyna do cięcia szkła. By złożyć stelaż, możesz skorzystać ze sztyfciarki, aby zabezpieczyć go przed utratą stabilności wraz z upływem czasu. Na YouTube znajduje się mnóstwo filmików o tym, jak wykonać elegancką szklaną obudowę, w dodatku podświetlaną RGB. Dodatkowe oświetlenie będzie wymagało jednak zwiększenia funduszu, jeśli jednak stworzenie obudowy DIY traktujesz jako wyzwanie – być może wcale nie będzie to stanowiło dla Ciebie przeszkody...?
Obudowa ze sklejki – tania, ale własna
Tutaj także przyda się sklejarka, ale nie tylko, bo powinieneś zacząć od sklejki. Tę za grosze możesz dostać w popularnych sieciówkach meblowych, w dodatku z opcją przycięcia na miejscu. Ciekawy design uzyskasz, wykorzystując mahoniowej okleinę do prasowania bądź imitując sklejkę na przecierane drewno w stylu vintage – z pomocą chociażby bejcy. Sklejka to świetny materiał, ponieważ jest zarówno wytrzymała, jak i wyjątkowo lekka. Pamiętaj, że w podobnych obudowach możesz umieścić właściwie cokolwiek: od komputera, po konsolę PlayStation, a nawet... kasę fiskalną, jeśli prowadzisz działalność w domu i chcesz, by Twoi Klienci zachwycali się unikatowym designem w stylu klasycznym, drewnianym. Jak i w przypadku komputerów uważaj jednak na komponenty – by za moment Twojej pracy nie musiał podziwiać serwis kas fiskalnych. Poznań to miasto, w którym – w razie "wu" – znajdziesz odpowiednich fachowców.