Stały rozwój technologiczny powinien zmuszać samorządowców we wszystkich miastach na całym świecie do ciężkiej pracy, która ma na celu ułatwienie życia mieszkańcom. Różne możliwości w zakresie architektury dają wiele udogodnień, dzięki którym po prostu żyje się lepiej.

Komunikacja miejska

Najwięcej kontrowersji na temat przestrzeni miejskiej, szczególnie wśród środowisk powiązanych z szeroko rozumianą ekologią, wzbudza stale rosnąca liczba samochodów. Rozwiązanie tego problemu można przedstawić na dwa różne sposoby - w formie kija, lub w formie marchewki. Ograniczenie liczby miejsc parkingowych w centrach miast nie rozwiąże wszystkich problemów, jednak z pewnością edukacja i wzrost świadomości społeczeństwa może ograniczyć emisję spalin powstałych z samochodów. Stacje ładowania elektronicznych pojazdów, wypożyczalnie rowerów miejskich, biletomat na każdym istotnym przystanku autobusowym i tramwajowym - to wszystko będzie miało zdecydowanie lepszy efekt, niż ograniczanie praw do poruszania się samochodem po mieście.

Stały dostęp do informacji

Zagospodarowanie przestrzeni miejskiej również powinno odbywać się w zgodzie z panującymi trendami. Z jednej strony, łakniemy ciągłego dostępu do Internetu i różnych danych. Z drugiej, szerokie możliwości w zakresie odnawialnych źródeł energii powinny być znacznie lepszym rozwiązaniem dla środowiska. Dlatego też idealnym rozwiązaniem może okazać się ławka fotowoltaiczna, która łączy możliwość podłączenia naszych urządzeń do prądu, jak również pozyskiwanie energii elektrycznej z promieni słonecznych.

Przestrzenie parkingowe

Coraz większy popyt na miejsca parkingowe oznacza coraz wyższe koszty parkowania w mieście, a szczególnie w jego centralnej części. Szlaban ręczny odgradzający miejsce do zostawienia samochodu stanowi niemal codzienność w krajobrazie miejskim. Dla osób zmotoryzowanych dojeżdżających z obrzeży miast, zaprojektowano stacje park and ride przy największych przystankach komunikacji miejskiej, dzięki czemu bez problemu można zostawić swoje auto i dalszą część trasy pokonać tramwajem, lub autobusem.