System KD czyli systemowa kontrola dostępu jest rozwiązaniem technologicznym, z którym spotkamy się w prawie każdym nowoczesnym biurowcu, centrum logistycznym czy fabryce. Dlatego dziś chcielibyśmy nieco przybliżyć Państwu zasadę funkcjonowania takiego systemu. Opowiemy pokrótce w jaki sposób działa kontrola dostępu drzwi. Na jakiej zasadzie działa oprogramowanie kontrolujące działanie takiego systemu? Jeżeli szukasz podstawowych informacji na temat systemu kontroli dostępu to doskonale trafiłaś – zapraszamy do lektury!
Spis treści:
- System kontroli dostępu – jak to działa?
- Oprogramowanie obsługujące system KD – w chmurze czy na serwerze firmowym?
System kontroli dostępu – jak to działa?
System kontroli dostępu opiera się na układzie współdziałających urządzeń (na przykład zamków automatycznych i skanerów kodu), nad którymi kontrolę sprawuje administrator przy użyciu dedykowanego oprogramowania. Administratorem takiego systemu może być na przykład właściciel obiektu turystycznego, obsługa hotelowa czy kierownik działu czy centrum logistycznego. System KD (system kontroli dostępu) może obejmować obiekt lub teren – na przykład stadion sportowy, biurowiec czy zakład produkcyjny. Taki obiekt jest podstawowym sektorem systemu – przed wejściem na jego teren znajduje się punkt kontroli wejść i wyjść składający się ze skanera oraz zamków automatycznych. Jeżeli posiadacz danej karty czy kodu ma upoważnienie do wkroczenia na teren danego sektora, to blokada zamków zwolni się po zeskanowaniu. W jaki sposób udziela się upoważnień wstępu? Za pośrednictwem oprogramowania systemu KD.
Oprogramowanie obsługujące system KD – w chmurze czy na serwerze firmowym?
Oprogramowanie do obsługi systemu KD może być zainstalowane na serwerze firmowym, bądź chmurowym przy czym to właśnie ta druga opcja ma najwięcej zwolenników. Prowadzenie serwera firmowego jest kosztowne, a działanie samego systemu KD jest uzależnione od działania komputera – w sytuacji uszkodzenia dysku, zalania biura czy kradzieży sprzętu system przestanie działać. Ponadto, taki komputer musi działać nieprzerwanie 24/7, chyba że administrator będzie zawsze pierwsza osobą wchodząca na teren obiektu i ostatnią, która go opuszcza.
Z tego też względu większość osób decyduje się na wybór oprogramowania chmurowego. Kontrola dostępu obsługiwana przez takie oprogramowanie jest prosta – administrator widzi aktualną liczbę osób przebywających na terenie danej strefy i może im udzielać dostępów. Jeżeli jest to oprogramowanie zainstalowane na serwerze chmurowym, to nie trzeba go instalować na dysku komputera. Dlatego możemy z niego korzystać z dowolnego urządzenia mającego dostęp do internetu. Większość tego typu programów ma również opcję prowadzenia statystyk co znacząco ułatwia analizę efektywności i weryfikację czasu pracy.