Kasa fiskalna jest jednym z podstawowych narzędzi pracy każdego przedsiębiorcy prowadzącego sprzedaż detaliczną. Dzięki niej rejestrowana jest sprzedaż oraz sporządzane są raporty dobowe i miesięczne. Czy wiesz dokładnie, kogo dotyczy obowiązek posiadania kasy fiskalnej? Czy istnieją przepisy, mówiące jak często należy serwisować kasę fiskalną? Oto kilka cennych informacji na temat kas fiskalnych – zapraszamy do lektury!
Kogo dotyczy obowiązek posiadania kasy fiskalnej?
Czy każdy przedsiębiorca musi posiadać kasę fiskalną? Okazuje się, że nie! Obowiązek ten dotyczy sprzedawców, którzy w ramach sprzedaży na rzecz klientów detalicznych lub rolników ryczałtowych przekroczyli limit obrotu wynoszący 20 000 zł. Jeżeli więc przedsiębiorca prowadzi działalność, w ramach której jedynie sprzedaje produkt lub usługę innej spółce, lub firmie, to nie musi używać kasy fiskalnej. W takiej sytuacji dokumentem potwierdzającym sprzedaż jest faktura. Jest to cenną informacją na przykład dla osób zatrudnianych na zasadzie b2b – takie osoby nie muszą rejestrować sprzedaży swoich usług przy użyciu kasy fiskalnej, ponieważ świadczą je na rzecz innego podmiotu gospodarczego.
Jak często należy serwisować kasy fiskalne?
W zgodzie z przepisami polskiego prawa, każda kasa fiskalna powinna być serwisowana nie rzadziej, niż co dwa lata. Jeżeli przedsiębiorca przeoczy termin serwisu, to grozi mu kara finansowa, która na rok 2023 wynosi 500 złotych. Warto więc prowadzić rejestr serwisowy kasy. Dobra praktyka jest również przyklejenie z boku kasy karteczki z datą ostatniego serwisu. Często, usługi serwisu kasy fiskalnej są realizowane przez te same firmy, które prowadzą również sprzedaż kasy fiskalnej. Kończąc ten akapit nadmienimy, że serwis kasy fiskalnej powinien być prowadzony przez licencjonowanego serwisanta – jego dane i numer identyfikatora muszą być zapisane w książce serwisowej kasy.
Kontrole kas fiskalnych
Inspekcja skarbowa w punkcie prowadzącym sprzedaż detaliczną, zaczyna się najczęściej od sprawdzenia kasy fiskalnej. Niestety, takiej inspekcji może spodziewać się praktycznie każdy przedsiębiorca, dlatego zawsze należy dbać o to, by każda sprzedaż była rejestrowana na kasie. Taka kontrola polega na sprawdzeniu raportów miesięcznych i dobowych oraz ich zgodności z wydrukami z terminala płatniczego. Gdzie najczęściej kontroluje się kasy fiskalne. Poznań, Warszawa i Gdańsk to tu, o roku notuje się najwięcej kontroli skarbowych. Warto jednak nadmienić, że taka kontrola może odbyć się w jakiejkolwiek miejscowości. Jeżeli jednak przedsiębiorca prowadzi działalność w zgodzie z panującymi przepisami prawa, to nie ma się czego obawiać.