Kasy fiskalne online weszły do sprzedaży już ponad dwa lata temu. Wraz z nimi pojawiły się także nowe przepisy, które wraz z opóźnionym przez pandemię wejściem w życie nałożyły na wielu przedsiębiorców obowiązek ich stosowania. Chcesz dowiedzieć się, co odróżnia te urządzenia od zwykłych kas i jak działa kasa online? Wyjaśniamy!
Jak działa kasa fiskalna online?
Największym wyróżnikiem kas fiskalnych online jest to, że łączą się one z Internetem. Za jego pośrednictwem łączą się z Centralnym Repozytorium Kas, do którego automatycznie przesyłają informacje. Do CRK trafiają informacje oraz raporty dotyczące wszystkich zawieranych transakcji. Takie rozwiązanie pozwala Urzędowi Skarbowemu na łatwy dostęp do dokumentacji, a Ciebie zwalnia z konieczności przechowywania fizycznych kopii. Ma też inne zalety, choćby takie jak możliwość zdalnej aktualizacji oprogramowania. Jeśli planujesz zakup kasy, to nie zależnie od tego, czy jesteś objęty obowiązkiem, czy nie, warto wybrać urządzenie online. By wybrać jak najlepiej, zwróć się do przedsiębiorstwa serwisującego i dostarczającego kasy fiskalne. Poznań to miasto, w którym znajdziesz w tej branży firmy prawdziwie kompleksowe.
Po co wprowadzono kasy fiskalne online?
Oficjalną i oddającą zarazem doskonale jej funkcję nazwą kasy fiskalnej jest nazwa "urządzenie rejestrujące". Wszystkie kasy służą rejestracji obrotu oraz podatków pochodzących ze sprzedaży detalicznej. W tradycyjnym urządzeniu wszystkie zawierane transakcje są zapisywane w pamięci, skąd trafiają później do raportu dobowego, wykonywanego na koniec dnia. Zapisują się one wówczas na stałe, a sam raport jest dokumentem, który w razie kontroli, masz obowiązek posiadać. Kontrolowanie takich fizycznych dokumentów przez Urząd Skarbowy jest jednak znacznie utrudnione. Wymaga bowiem fizycznej obecności pracownika Urzędu, co sprawia, że częstotliwość przeprowadzanych kontroli znacznie spada. To prowadzi do nadużyć i w efekcie rozwoju tzw. szarej strefy. Temu zapobiegać mają właśnie nowe kasy fiskalne.
Różnice pomiędzy kasami tradycyjnymi a kasami online
Kluczowa różnica pomiędzy kasą tradycyjną a kasą online to właśnie połączenie z Internetem i wspomnianym już Centralnym Repozytorium Kas. Oprócz tego kolejną ważną zmianą, jest automatyczna aktualizacja oprogramowania, które jest pobierane ze strony producenta, bez udziału użytkownika czy serwisanta. Co więcej, kasy online usprawniają też proces fiskalizacji, sprowadzając go jedynie do wygenerowania pierwszego raportu dobowego. W przeciwieństwie do kas tradycyjnych, przy urządzeniach online nie ma już obowiązku składania w Urzędzie Skarbowym żadnych dodatkowych dokumentów.
Nowe kasy fiskalne online są rozwiązaniem korzystnym obustronnie. Zapobiegają bowiem rozwojowi szarej strefy, a jednocześnie, ułatwiają codzienną pracę przedsiębiorstw. To rozwiązania bardzo praktyczne i intuicyjne. Ich obsługa nie różni się w niczym od obsługi "zwykłych" kas.