Cyfrowa rejestracja czasu to nowoczesne rozwiązanie, które odciąża działy HR korporacji na całym świecie. Dlatego dziś opowiemy więcej o systemie RCP – w jaki sposób działa i z jakich urządzeń korzysta? Jakie wymierne korzyści przynosi wdrożenie systemu RCP w firmie? Czy oprogramowanie systemu RCP może korzystać z serwerów chmurowych? Sprawdźmy!
System RCP – co to takiego?
Skrót RCP pochodzi od skrótu rejestracja czasu pracy. System RCP to układ urządzeń elektronicznych obsługiwanych przez oprogramowanie, nad którym z kolei kontrolę sprawuje admin – na przykład właściciel firmy. Jak to działa w praktyce? Czym są wspomniane urządzenia elektroniczne? Podstawowe to czytniki kart magnetycznych oraz komputery. Założenie systemu RCP jest takie, aby pracownik skanował kartę magnetyczną na początku i na końcu swojej zmiany. Każdy skan karty jest zapisywany w programie, dlatego administrator dokładnie wie, o której godzinie dany pracownik zaczął pracę. Ma również dokładną informację na temat czasu pracy. Oprogramowanie systemu RCP może wykonywać statystyki i raporty co znacznie odciąża dział HR firmy i daje szerszy obraz jakości funkcjonowania danego przedsiębiorstwa.
Czym jest karta Mifare?
Jak już wspomnieliśmy system RCP działa na bazie skanowania kart magnetycznych – ich najpopularniejszy rodzaj to tak zwane karty Mifare. To karty magnetyczne o wymiarach zbliżonych do karty kredytowej, dlatego zmieszczą się w prawie każdym portfelu. Mifare to nazwa standardu, który został opracowany w roku 1997 na potrzeby organów rządowych. Karty te szybko weszły do powszechnego obiegu, ponieważ ich możliwości tych kart zostały szybko docenione przez korporacje na całym świecie.
System RCP a technologia chmurowa
Czym jest technologia chmurowa? Technologia chmurowa czy inaczej Cloud Computing bazuje na wykorzystaniu serwerów chmurowych – czyli strzeżonych serwerów zewnętrznych. Dzięki serwerom chmurowym możemy korzystać między innymi z YouTube, Netflix – w największym uproszczeniu, dzięki Cloud Computingowi mamy dostęp do danych, które nie znajdują się na dysku naszego komputera. Możliwość korzystania z systemu RCP w ramach tej technologii niesie za sobą wiele zalet – administrator może uruchomić oprogramowanie z poziomu przeglądarki, i z dowolnego urządzenia. Jego działanie nie jest uzależnione od przyczyn losowych takich jak uszkodzenie dysku twardego czy zalanie biura. To możliwość stałego monitoringu jakości działania firmy z każdego miejsca na ziemi z dostępem do internetu!