Fotografia Lensball – czym jest i jak zacząć?

Fotografia Lensball – czym jest i jak zacząć?

Fotografia Lensball już stała się hitem wśród fotografów, którzy poszukują nowych możliwości, kreatywności i inspiracji. To świetne pole do rozwoju i pracy dla amatorów uczących się, jak działa załamanie światła i soczewka oraz gratka dla tych, którzy to dawno to wiedzą, ale lubią patrzeć na świat przez jeszcze jedno szkło. O co chodzi? Już tłumaczymy!

Czym jest Lensball? Fotografia refrakcyjna

Lensball to w zasadzie szklana kula lub kryształowa kula, często nazywana kulą refrakcyjną lub soczewkową. Wykonuje się przez nią zdjęcia głównie po to, aby uzyskać efekt rybiego oka, ale za zaledwie ułamek tej ceny, którą wyniósłby nas profesjonalny obiektyw fisheye. Tymczasem efekt rybiego oka w kuli wyjdzie nam zawsze – niezależnie od tego, czy mamy w ręce najnowszy model Sony Fx3, czy wysłużonego już, ale nadal godnego uwagi Nikona D5300. Dlatego też mówi się, że Lensball to wspaniały gadżet umożliwiający poznanie działania zjawiska refrakcji (załamania światła), ale i świetny sposób, by pobawić się fotografią i wnieść do swoich profesjonalnych prac nieco świeżego powiewu.

Lensball – naturalna, odwrócona rama

Cykając przez szklaną kulę, staje się on naturalną ramą dla fotografowanego obiektu. Wszystko, co poza nią, powinno zostać rozmyte. Lensball uczy, jak skupić ostry obraz, czyli korzystać z autofocusu, oraz jak zacząć swoją przygodę z fotografią makro. Pamiętaj jednak, że sfotografowana w kuli będzie obrazem odwróconym. Kula wykorzystuje załamanie, aby zakrzywić przechodzące przez nią światło. Rezultatem będzie więc mini wersja Twojej kompozycji zawarta w kuli – ponieważ Lensball ma gęstszą masę niż powietrze – ale „do góry nogami”. Możesz świadomie o tym pamiętać w czasie fotografowania (niektórzy nawet fotografują, odwracając aparat z obiektywem) lub zmienić to w postprodukcji.

Jak i co fotografować z pomocą Lensball?

Odpowiedź jest prosta: „tradycyjnie” i „wszystko”. Wystarczy, że ostrożnie położysz szklaną kulę na wybranej powierzchni i zrobisz zdjęcie. Zabierz Lensball do lasu lub na plażę i spróbuj zawrzeć w kuli ciekawą kompozycję – drzewo, liść, ziarna piasku czy linię horyzontu i zachodzące słońce. Jak pisaliśmy, nie ma znaczenia, jaki posiadasz sprzęt; Lensball to świetny gadżet, który łączy się z każdym aparatem, wiadomo jednak, że im bardziej profesjonalne body i szkło, tym lepsze ustawienia ekspozycji, ISO, autofocus i po prostu jakość obrazu. Jednak nie przejmuj się, że nie jesteś jeszcze właścicielem Sony Fx3 lub innego topowego sprzętu. Lensball jest dla wszystkich, a także dla tych, którzy robią zdjęcia smartfonem. Po prostu… skupiaj aparat w samym środku kuli i badaj efekty. Witaj, przygodo!


Share Tweet Send
0 Komentarze
Loading...
You've successfully subscribed to
Great! Next, complete checkout for full access to
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.