Dlaczego badania NDT są tak ważne?

Dlaczego badania NDT są tak ważne?

Badania nieniszczące, czyli w skrócie badania NDT mają swoje zastosowanie w wielu dziedzinach, w tym: fizyce, matematyce, chemii i biologii. Dzięki tego typu badaniom możliwe jest wykrycie i zagregowanie w odpowiednim czasie na defekty materiałów poddawanym testom. Ale dlaczego jest to aż tak ważne? Odpowiadamy!

Badania NDT, DT i inne – dlaczego warto?

Istnieje wiele metod kontrolnych, pozwalających oceniać stan i dalszą żywotność próbek, detali, konstrukcji spawalnicznych i tym podobne. Wybór metody kontrolnej zależy od przedstawicieli zakładów produkcyjnych, pragnących sprawdzić, czy ich produkty reprezentują wysoką jakość i mogą zostać wypuszczone na rynek. Badania NDT, DT, automatyka przemysłowa i wszelkie działania w formie audytów zewnętrznych wspierają funkcjonalność zakładów metalurgicznych i podwyższają bezpieczeństwo użytkowania z produkowanych wyrobów. Dzięki czemu klienci otrzymują bezpieczny produkt, a firma – nie traci jakości.

Badania NDT – podstawowe założenia

Badania, którym poddaje się próbki detali, dzielą się, jak już zostało wspomniane, na: na badania DT (destructive testing) oraz badania NDT (non-destructive testing). Jak sama nazwa wskazuje, w czasie wykonywania badań DT próbka może ulec zniszczeniu (na przykład w próbie zgniatania), natomiast badania NDT zapewniają zdatność badanego elementu do użytku po przeglądzie – bez powodowania jakichkolwiek uszkodzeń w jego pierwotnej formie. Badania NDT przeprowadzane są za pomocą metod, które nie naruszają powłoki próbki badanej. Podstawową metodą badawczą NDT jest kontrola wizualna, czyli dokładna obserwacja próbki, także z użyciem specjalistycznych narzędzi, na przykład technoskopu. Jednak zaawansowane laboratoria badań nieniszczących zapewniają dostęp do nowoczesnych metod badawczych takich jak metoda magnetyczno-proszkowe czy radiografia cyfrowa.

Badania NDT a obróbka skrawaniem i spawanie

Wszystkie urządzenia, produkty i materiały posiadają standardowe wymagania projektowe i przewidywaną żywotność, którą co jakiś należy kontrolować. I choć obróbka skrawaniem (Tychy to przykład miasta, w którym znajdują się zakłady specjalizujące się w niej) zapewnia wysokojakościowe detale CNC, nadal dział kontroli jakości jest wręcz wymagany, by wyeliminować błędne próbki, zanim trafią na rynek. Jednak badaniom NDT często poddawane są nie tylko produkty i detale zakładów metalurgicznych, na przykład detale dla branż lotnictwa czy automatyki samochodowej. Także konstrukcje spawane pod rafinerie, mosty i platformy wiertnicze muszą być poddawane kontroli – aby zapewnić bezpieczeństwo ludzi w ich miejscu pracy. Trudno tu zaprzeczyć stwierdzeniu, że jest to kwestia kluczowa.


Share Tweet Send
0 Komentarze
Loading...
You've successfully subscribed to
Great! Next, complete checkout for full access to
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.