Czym zajmuje się zecer? Poznaj zawód, który dosłownie zanika na naszych oczach!

Czym zajmuje się zecer? Poznaj zawód, który dosłownie zanika na naszych oczach!

Kiedyś zakład zecerski można było znaleźć w praktycznie każdym polskim mieście. Dziś natomiast spotkanie zawodowego zecera jest naprawdę mało prawdopodobne. Czym właściwie zajmuje się zecer i dlaczego zawód ten wymiera na naszych oczach? Dowiedz się więcej o tym rzemieślniku – zecerzy mieli ogromny wkład w rozwój branży poligraficznej i to dzięki ich osiągnięciom, dziś możemy masowo drukować książki czy gazety!

Czym zajmuje się zecer?

Zecer to rzemieślnik odpowiedzialny za przygotowanie tekstu do druku – czyli za dostosowanie układu liter i wierszy do możliwości danej maszyny. To z pozoru proste zadanie jest o wiele bardziej wymagające, niż mogłoby się wydawać – układ tekstu musi być nie tylko dostosowany do możliwości technicznych maszyny drukarskiej, lecz mieć również formę przystępną dla czytelnika. Zwróćcie uwagę na podział akapitów w artykułach – to właśnie zecerzy dostrzegli, że tekst podzielony na akapity o wiele bardziej przyswajalny dla czytelnika, niż wielowierszowe bloki tekstu. Początkowo zecer tworzył układ tekstu przy wykorzystaniu czcionek – czyli liter wytłoczonych na drewnianych bądź metalowych klockach. Następnie do tworzenia układów tekstu wykorzystywano również szpalty – czyli gumowe paski z wytłoczonymi wierszami lub wyrazami. Dziś szpalty wykorzystuje się jako podkładki w ploterach i innych maszynach tnących. A co stało się z zecerami?

Zecer – wymierający zawód

Dlaczego zawód zecera wymiera? To wszystko za sprawą rozwoju technologicznego, jaki zaszedł w branży poligraficznej. Dziś zadania zecerów przejęli graficy zajmujący się tak zwanym DTP. Skrót DTP pochodzi od terminu desktop publishing, który z kolei opisuje ogół czynności dokonywanych w ramach przystosowania danego tekstu do druku. Jeżeli więc w swoim kręgu znajomych masz osobę, która pracuje w drukarni i zajmuje się DTP, to prezent taki jak zawieszki na klamkę z napisem „proszę o ciszę zecer pracuje” byłaby jak najbardziej trafionym prezentem. Dzisiejsi pracownicy zajmujący się DTP są następcami dawnych zecerów. Jeżeli natomiast chodzi o zakłady zecerskie, to ze względu na to, że obecnie teksty przygotowuje się cyfrowo a nie manualnie, to tego rodzaju zakłady nie są już potrzebne. Aby przygotować tekst do druku, potrzebne jest wyłącznie stanowisko pracy w postaci biurka i dobrego komputera. Kiedyś, do realizacji przygotowania materiałów do druku potrzebny był cały zakład ze względu na opisana w artykule, archaiczna metodę składania tekstu.


Share Tweet Send
0 Komentarze
Loading...
You've successfully subscribed to
Great! Next, complete checkout for full access to
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.