Przemysł 4.0 to nazwa stosowana zamiennie wraz z pojęciem czwartej rewolucji przemysłowej. Rewolucja ta stanowi nowy etap w organizacji i kontroli jakości w branży przemysłowej praktycznie każdej gałęzi przemysłu. Ale o co konkretnie chodzi? Już tłumaczymy!

Czwarta rewolucja przemysłowa ogólnie

Przemysł 4.0 to wymagająca dużej ilości informacji transformacja produkcji (i branż pokrewnych) w środowisku dużych zasobów danych, ludzi, procesów, usług, systemów i tak dalej. Pojedyncza firma przemysłowa w wizji tej tworzy wspólną sieć zależności, a automatyzacja zadań i wykorzystywanie nowoczesnych narzędzi pozwala szybciej produkować lepszy jakościowo detal. Zmniejsza się liczba strat na detalach niedolanych, pękniętych czy dotkniętych korozją, oszczędza się także poprzez zmniejszoną liczbę środków (na przykład środki antykorozyjne) i narzędzi. Zastąpią te za to nowe zautomatyzowane narzędzia. Przemysł 4.0 to wizja znakomitych efektów – firma produkuje szybciej i lepiej, zarabia więcej, zyskuje więc nowych klientów oraz lepiej wynagradza swoich pracowników, jednocześnie zmniejszając ich zakres obowiązków i eliminując czynnik nadmiernego wykorzystywania oraz przepracowywania.

Rewolucja cyfrowa a przemysł 4.0

W przypadku rewolucji Przemysł 4.0 ogromne znaczenie ma pojęcie rozwoju technologicznego. To systemy cyber-fizyczne stanowią podstawę Przemysłu 4.0, są to chociażby wszystkie „Inteligentne maszyny”. Korzystają z nowoczesnych systemów sterowania, mają wbudowane praktyczne oprogramowanie automatyzujące i cechuje je innowacyjna wielofunkcyjność na poziomie wielowymiarowym. Przemysł 4.0 działa również w oparciu o cyfryzację i połączenie z siecią. Dzięki łączeniu się ze sobą maszyn, produkty i środki produkcji mogą się „komunikować”, umożliwiając nowe sposoby produkcji i jej optymalizację w czasie rzeczywistym. To ruch rewolucyjny, który przyspiesza produkcję oraz podnosi jej jakość.

Przemysł 4.0 a czynnik ludzki

Przemysł 4.0 pozwala na udostępnienie narzędzi firmom przemysłowym produkcyjnym, by uprościć ich funkcjonowanie. Często słowa te są rozumiane opacznie – jako zminimalizowanie czynniku ludzkiego w firmach, by zredukować ilość pracowników. Nie jest to jednak prawda; nadal obsługa bardziej skoordynowanych maszyn o nowych systemach operacyjnych pozostaje w rękach człowieka, tak samo jak pozostałe szczeble zakładowe (dział kontroli jakości i badania NDT, dział bezpośredniego kontaktu z kontrahentem i tym podobne). Przemysł 4.0 prowadzi do podejmowania współpracy między firmą a coraz bardziej wymagającymi klientami, którzy cenią szybkość, efektywność i innowacyjne usługi o wartości dodanej, jednocześnie stawiając na pracowników, którzy będą odpowiedzialni za mniejszą liczbę zadań, pozwalając im zyskać czas na realizację innych założeń.