Rozkład papieru trwa od 6 miesięcy do kilku lat, w przypadku plastiku okres ten wynosi od 100 do 1000 lat. I właśnie dlatego odpady z tworzyw sztucznych należą do tych, które najbardziej zaśmiecają naszą planetę. Rozwój technologii recyklingowej sprawił, że praktycznie każde tworzywo sztuczne może zostać ponownie przetworzone. Dlatego dziś opowiemy nieco więcej o procesie recyklingu tworzyw sztucznych. Stosując ekologiczne rozwiązania i dbając o segregację, realnie ograniczasz ilość generowanych odpadów. Dziś opowiemy nieco więcej o zamkniętym obiegu tworzyw sztucznych. Zapraszamy do lektury!
Największe wysypisko śmieci na świecie
Czy wiesz, gdzie znajduje się największe na świecie wysypisko śmieci? To tak zwana Pacyficzna Plama Śmieci o szacowanej powierzchni aż 1,6 miliona kilometrów kwadratowych. Podobne do niej pływające, śmieciowe wyspy dryfują po wszystkich oceanach świata. Co gorsza, ze względu na to, że znajdują się one na morzu, a nie na lądzie, poszczególne kraje niechętnie się do nich przyznają i nie czują się w obowiązku, aby rozwiązać ten problem. Czy jednak wiesz, że możesz się przyczynić do poprawy tej sytuacji? Wystarczy przyłożenie większej wagi do recyklingu – dzisiejsze możliwości technologiczne sprawiają, że każdy śmieć jest surowcem, który może w przyszłości zostać przetworzony na wartościowy produkt. Powstają z niego na przykład cenówki plastikowe, opakowania, obudowy sprzętu RTV i AGD, części motoryzacyjne, palety plastikowe i tak naprawdę dosłownie każdy produkt, wykonany z tak zwanego plastiku.
Jaki surowiec wytwarza się z tworzyw sztucznych?
Z tworzyw sztucznych wytwarza się tak zwane regranulaty. Surowiec ten występuje w kilku odmianach – na przykład regranulat polietylenowy, regranulat styropianowy czy regranulat polipropylenowy. Regranulat ma formę niewielkich kuleczek – granulek. Produkuje się go z umytych i posegregowanych odpadów tworzyw sztucznych. Surowiec w formie granulek jest wygodny w transporcie i prosty w przetwarzaniu – granulki przetapiamy na dowolną formę w ramach procesu technologicznego.
Obieg zamknięty odpadów tworzyw sztucznych
Obecne możliwości technologiczne pozwalają nam jako ludzkości na wywołanie zamkniętego obiegu tworzyw sztucznych na świecie. Oznacza to dokładnie tyle, że przy odpowiedniej polityce recyklingowej możemy przetworzyć wszystkie odpady z tworzyw sztucznych, a ilość pozyskanego surowca zaspokoi nasze potrzeby na nowe produkty wytworzone z plastiku. To szansa na znaczne zmniejszenie gór śmieci zalegających w różnych zakątkach naszej planety. Warto więc świadomie podchodzić do kwestii segregacji odpadów i edukować młode pokolenia w tym zakresie.